Rehabiltasyon Merkezleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Okuldan farklı nasıl eğitim veriliyor?

Öğrencinin ihtiyacına (modülüne) uygun bireysel eğitim programı uygulanmaktadır. Grup eğitimleri aynı modüllerde öğrencilerin bir araya getirilmesiyle yapılmaktadır.

Bireysel Eğitim Planı nedir?

 Bir özel eğitim programıdır.

    Özel eğitim gerektiren bireyler için geliştirilmiş ve ailesi tarafından onaylankış bu program ; bireyin , ailenin , öğretmenin gereksinimleri doğrultusunda hazırlanmıştır ve hedeflenen anaçlarda verilecek destek eğitim hizmetlerini içerir.

    Özel eğitim gerektiren öğrencinin , normal sınıf düzeyinde belirlenmiş beklentilerinden farklı olarak , belirlenen bir süre içinde öğrenmem beklentilerinin , ihtiyaçlarının , ilgilerinin ve Performansının bir özetidir.

    Normal okul programındaki değişiklikleri ve uyarlamarı içeren ve her özel eğitim gerektiren öğrenci için hazırlanan yazılı bir plandır.

    Özel eğirim gerektiren öğrencinin gelişimini gözlemek ve iletişim kurmak için öğretmenlere yadımcı olan bir araçtır.

    Okul personeli ve destek hizmetleri veren kişilerin birlikte geliştirdikleri , uyguladıkalrı ve gelişmeleri izledikleri bir plandır.

    Gerektiğinde düzeltilebilen esnek bir çalışma programıdır.

Rehberlik ve Araştırma Merkezinden alınan raporun süresi ne kadar?

Rehberlik Araştırm Merkezlerinden alınan Destek Eğitim raporunun geçerlilik süresi genellikle 1 yıldır.

Kurum değişikliği yapabilir miyim?

1 sene içerisinde aynı raporla 2 kurum değişkliği yapabilirsiniz.

Kaynaştırma raporu ile destek eğitimi raporu arasındaki fark nedir?

Kaynaştırma raporu öğrencinin devam ettiği okulda akranlarıyla bir arada eğitim görmesi için Rehberlik Araştırma Merkezlerince çıkarılan rapordur. Kaynaştırma raporu ola öğrenciler özel gereksinimlerinden dolayı diğer öğrencilere oranla daha esnek koşullarda öğrenim hayatlarına devam ederler.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Öğretmenlerin branşları neler?

Zihinsel Engelliler Öğretmeni – Okul Öncesi Öğğretmeni – Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni – Özel Eğitim Öğretmeni – Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni – Psikolog

Okuldan kaydı silinecek mi?

Destek Eğitim Raporu alan öğrencilerin devam ettikleri okuldan kayıtları silinmez . okullarına devam ederler.

Ücretsiz eğitim alabilmesi için hangi işlemleri yapmak gerekiyor?

İlçenizdeki Rehberlik Araştırma Merkezinden Destek Eğitim raporu almanız gerekmektedir.

Kaç gün ders veriliyor?

Destek Eğitim raporunuzda belirtilen ders sayısına göre 1 ayda 8 bireysel veya 8 bireysel+4 grup dersi olam üzere tolam 12 ders verilir

Hangi dersler veriliyor?

Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) Milli Eğitim BAkanlığan bağlı olarak çalışan , öğrencilerin eğitsel ve psikolojik değerlendirmelerinin yapıldığı , özel eğitim ve rehberlik , psikilojik danışmanlık konularında ailelerin ücretsiz destek alabileceği kurumlardırç. Rehberlik araştırma merkezleri genellikle her ilçede bir tane bulunmaktadır.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) nedir?

Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) Milli Eğitim BAkanlığan bağlı olarak çalışan , öğrencilerin eğitsel ve psikolojik değerlendirmelerinin yapıldığı , özel eğitim ve rehberlik , psikilojik danışmanlık konularında ailelerin ücretsiz destek alabileceği kurumlardırç. Rehberlik araştırma merkezleri genellikle her ilçede bir tane bulunmaktadır.

Aile eğitimi de veriliyor mu?

Ailelerimize de eğitim verilmektedir. Psikolog ve öğretmenlerimiz hem bireysel hem de grup olarak aile eğitimi vermektedir.

 

Bize Ulaşın

Sorunuzun Cevabınız Bulamadınız mı ?