Fizik terapi ya da fizik tedavi rehabilitasyon merkezlerinde hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bireyde doğuştan ya da sonradan kazanılmış olan kas, sinir ve iskelet hastalıkları fizik tedavisi ile çözüme kavuşmaktadır.

Bireylerde felç, fıtık, travma gibi bedensel rahatsızlıklar gözlemleniyorsa mutlaka uzman bir fizyoterapist tarafından fizik terapi almalıdır. Önce uzmanlar tarafından tanı konulmalı ardından düzenli uygulanacak bir tedavi planı çizilmelidir. 

Birçok farklı tedavi şekli ve yöntemi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı rehabilitasyon merkezlerinde uygulanırken bir kısmı hastane ortamlarında uygulanmaktadır. Hangilerine rehabilitasyon merkezlerinin hizmet verdiği rapor bilgilerinde yer almaktadır.

Fizik tedavi sürecini fiziksel ve fonksiyonel bozuklukları tedavisi olarak tanımlayabiliriz. Tüm bu fizik tedavi sürecinde aynı zamanda hastaya psikolojik destek vermek de çok önemli çünkü fizik tedavi süreci emek, sabır, istikrar isteyen uzun bir süreç. Bazı hastalar özellikle doğumsal bozukluğu olan hastalarda ömür boyu devam eder.

Fizik Terapi Nedenleri

Fizik terapi nedenleri hastaya göre değişiklik gösterir. Rehabilitasyona alınan kişiler genelde nörolojik veya pediatrik kökenli veya nöromuskuler bozuklukları olan hastalar oluyor. Doğumsal anomaliler, spina bifida, serebral palsi, braxial plexus , kas hastalıkları gibi birçok hastalık sayılabilir. Bazı hastalarda sonradan görülen travmatik sinir hasarları, hemipleji, parkinson,MS de sayılabilir.

Hangi hastanın hangi nedenle geldiği rapor kısmında detaylı bir şekilde yer alır. Tedaviye rapora göre başlanır. Doğru tanının konması hastanın iyileşmesi için oldukça önemlidir. Kurumumuzda yer alan uzman fizyoterapistlerimiz ile birçok hastalık çözüme kavuşmakta ve büyük bir ilerleme kaydedilmektedir.

Fizik Terapi Tedavi Yöntemleri

Fizik terapi tedavi yöntemleri hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Tedavide asıl amaç hastanın günlük hayata adaptasyonu ve hayat kalitesinin arttırılmasıdır. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmesidir. Çocuklar ve bebeklerde bazen amaç emeklemek, yürümek, koşmak, zıplamak, denge ve koordinasyonu sağlamak, boynunu tutmak diye genişletilebilir.  

Daha ileri yaş gruplarında yine hastanın neye ihtiyacı olduğuna bakılarak hareket edilmektedir. Bazen oturma dengesi bazen hastanın bardağı alıp ağzına götürmesi amaç edinilmektedir. Oturma- yürüme dengesi gibi durumlarda kazandırılmak istenen diğer amalar arasındadır. 

Tedavide amaç, farklı hastalıklar ve yaralanmalar sonucu meydana gelen bozukluğun giderilmesidir. Hastanın yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Bağımsız hareket potansiyelinin artırılması, var olan ağrı ve yakınmaların giderilmesidir. 

Tüm bu amaçların yerine getirilebilmesi için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Ancak temel olarak kas kuvvetlendirme, denge – koordinasyon çalışmaları yapılır. İnce – kaba motor çalışmaları, germeler, solunum egzersizleri de yapılan diğer çalışmalar arasındadır. Bunları gerçekleştirmek için egzersizler verilebilir, dolaşımı düzenlemek ağrıyı ve kas spazmını azaltmak için masaj da yapılabilir. 

Fizik Terapi Nedir? Fizyoterapist Kimdir?

Fizik terapi hastalarda mevcut olan ağrıların giderilmesi, kan dolaşımının normale döndürülmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavide farklı tedavi şekilleri sunulabilmektedir. Tercih edilecek olan tedavi yöntemi hastaya göre farklılık göstermektedir. Kişilerin postürlerini düzenlemek, ağrıları için kullanmış oldukları ila. Ve diğer tedavi şekillerini ortadan kaldırmak için fizik terapi uygulanabilmektedir.

Feçli hastaların hareket sürelerini uzatmak için ve kaslarının güçlendirmek için fizik tedavinin tercih edilmesi gerekmektedir. Spor ya da kas zedelenmelerinde fizik tedavinin yapılması önemlidir. Bel, boyun, bacak ve kol ağrıları içinde en önemli tedavi yöntemi fizik tedavidir.

Fizyoterapistler alanında 4-5 sene eğitim görmüş rehabilitasyon eğitimi almış uzman kişilerdir. Bütün fiziksel hastalıklar için gerekli tedavi şeklini uygulayabilmektedirler. Rehabilitasyon merkezlerinde bire bir tedavi uygulayarak hastaların iyileşmesi için gereken özeni göstermektedirler.

Kurumumuzda yer alan fizyoterapist uzmanları gerekli olan tüm donanımlara sahiptirler. Kurumumuzda mevcut olan materyaller ve uzman kadromuz ile birçok hastalık tedavi edilmektedir. Daha fazla bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bize ulaşabilir ve merak ettiğiniz tüm soruların cevabını öğrenebilirsiniz. Kurumumuzda gereken tüm hijyen kuralları mevcuttur. İşimizi en iyi kalitede en iyi şekilde tüm hastalarımıza gereken özeni göstererek yapmaktayızdır.

Fizik tedavi şansa bırakılmamalı ve kritik dönemler geçmeden doğru tedavi uygulanmalıdır. Bunun için bizi tercih etmeniz yeterli olacaktır. Gereken sizin için gösterilmekte ve her detay düşünülmektedir. Fizyoterapistlerimiz ve diğer ekip arkadaşlarımız ile sizinle birlikte olmak bizim için oldukça önemlidir.

Author

TheAvenqer

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir